Szyfrowany pendrive, czyli jakie są nietypowe cechy charakterystyczne?

Każdy doskonale wie, że podczas wybierania pendrive koniecznie trzeba zwracać uwagę na takie jego parametry, jak pojemność, szybkość transferu danych, a także oczywiście jego cenę. Nie każdy jednak wie, że te niepozorne urządzenia posiadają również kilka bardzo ciekawych, choć dość nietypowych cech, na które również należałoby w przynajmniej minimalnym stopniu zwrócić uwagę. Jakie to konkretnie cechy?

Wodoodporność obudowy

Z racji tego, że pendrive jest urządzeniem przenośnym i pozwala transportować dane pomiędzy komputerami, często pracować będzie w bardzo nietypowych warunkach. Narażony będzie m.in. na działanie wilgoci np. podczas wystawienia go na deszcz, a często w skrajnych przypadkach również na utopienie go w wodzie. Żeby w takiej sytuacji przechowywane na nim dane nie zostały zniszczone, koniecznie musi on posiadać wodoodporną obudowę, która chronić będzie układ mikroprocesorowy przechowujący dane, przed działaniem wody.

Szyfrowane dane

Choć pendrive używany jest głównie do celów rozrywkowych i przenoszone będą na nim utwory muzyczne, a czasem filmy, to nie oznacza to wcale tego, że nie mogą na nim znaleźć się nieco bardziej wrażliwe dane. Mowa tu jest np. o prywatnych zdjęciach, czy też dokumentach związanych z życiem prywatnym lub zawodowym. Są to tego typu informacje, które każdy użytkownik pendrive wolałby, aby nie znalazły się w zasięgu osób trzecich. Z tego też powodu warto zainteresować się takim model pamięci masowej, która będzie posiadała stosowne zabezpieczenie przed niepożądanym dostępem. Najczęściej w tym celu stosowany jest szyfrowany pendrive, który wymusza podanie hasła, zanim uzyska się dostęp do danych. Często stosowanym zabezpieczeniem jest również czytnik linii papilarnych, który aktywuje urządzenie dopiero po tym, gdy przyłożony zostanie zapamiętany przed niego wcześniej odcisk palca.

Dodatkowa pamięć

Każdy użytkownik komputera doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromnym problemem dla poprawnego działania sprzętu jest ilość pamięci podręcznej. Jeśli komputer ma jej mało, czasem dobrym rozwiązaniem jest kupienie do niego odpowiedniej pamięci pendrive. Dzięki modelowi wyposażonemu w tryb ReadyBoost możliwe jest wykorzystanie go jako dodatkowej porcji pamięci dla komputera, co znacznie poprawi jego osiągi i umożliwi, chociażby otworzenie większej ilości zakładek w przeglądarce internetowej, czy też sprawniejsze działanie gier komputerowych. Oczywiście taki pendrive może być również wykorzystywany w klasyczny dla siebie sposób, czyli jako pamięć służąca do przenoszenia danych.

Redakcja victorygames.com.pl