Co zrobić ze zużytym tonerem?

Każdy, kto korzysta w biurze lub w domu z drukarki, co jakiś czas staje wobec tego samego pytania: Co zrobić ze zużytym tonerem?

Zużyte tonery są traktowane jako sprzęt elektroniczny i powinny być wyrzucane do specjalnie oznaczonych koszy na śmieci na elektrośmieci. Jeśli takich akurat nie mamy w najbliższej okolicy, doskonałym wyjściem jest utylizacja tonerów. Warszawa jako miasto umożliwia odsprzedanie go w skupie lub firmie, prowadzącej taki skup, lub oddanie do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ich listę wraz z informacją, czy w danym punkcie są przyjmowane tonery, znajdziemy na miejskich stronach. Akurat PSZOK to rozwiązanie głównie dla osób prywatnych i raczej nie sprawdzi się w przypadku biura czy większej firmy, gdzie zużycie tonerów jest wielokrotnie większe.

Oszczędzaj środowisko i oddaj w dobre ręce

Według niektórych danych w Polsce rocznie jest sprzedawanych kilka milionów różnego rodzaju wkładów do drukarek, od tych oryginalnych po podróbki dostępne na popularnych serwisach zagranicznych. Większość z nich nadal nie jest poddawana recyklingowi i trafia na wysypiska śmieci. Jeśli dla Twojej firmy ważna jest ochrona środowiska, zamiast wyrzucać, sprawdź wpierw, czy takiego zużytego tonera nie przyjmie sprzedawca, od którego go zakupiłeś/aś? Możesz też sprzedać go w punkcie skupu. Być może trudno w to uwierzyć, ale wkłady do drukarek, nawet puste, wciąż mają swoją wartość rynkową. Można je powtórnie napełnić i ponownie sprzedać, oczywiście za niższą cenę.

Zutylizuj i zapomnij

Najwygodniejszym i pewnym sposobem jest utylizacja tonerów. Warszawa, choćby z racji tego, że jest największym centrum biznesowym kraju, jest miastem, gdzie działa szereg firm specjalizujących się w realizacji podobnych usług. Decydując się na wybór punktu, warto dokładnie zapoznać się z ofertą danego nabywcy. W szczególności, czy oferuje możliwość odbioru zużytych wkładów kurierem, jak wygląda kwestia płatności. Musimy też sprawdzić, czy w danym punkcie sprzedamy wszystkie wkłady czy tylko od wybranych producentów? Czy nie ma dodatkowych wymagań dotyczących opakowań oraz stopnia zużycia wkładów, np. czy w danym miejscu możemy oddać toner w opakowaniu, które zostało zniszczone, gdyż ktoś wykorzystał je jako miejsce na odręczne notatki? Czy toner może też nosić ślady po uszkodzeniu mechanicznym? Czy może to być wkład po regeneracji? Wiele firm może odmówić odkupienia od nas takiego uszkodzonego wkładu, gdyż ma on znacznie niższą wartość rynkową. Lepiej wcześniej ustalić podobne szczegóły z potencjalnym odbiorcą, by się nie rozczarować w momencie przekazania wkładu.

Redakcja victorygames.com.pl