Warhammer mapy – przewodnik po uniwersum

Świat Warhammera, znany również jako “miejsce przeznaczone” lub “świat śmiertelników”. Jest to czwarta planeta w układzie gwiazdy Söll, która posłużyła za główne pole kosmicznej bitwy pomiędzy siłami Porządku oraz Chaosu. Powierzchnia planety pokryta jest kilkoma ogromnymi kontynentami. Na każdym z kontynentów zamieszkuje odrębna cywilizacja z własną historią oraz kulturą. Przedstawiamy krótki podręcznik tego świata – Warhammer mapy.

Omawiane miejsca w tym artykule:

 • Stary Świat
 • Nowy świat
 • Wschodnie Krainy
 • Południowe Krainy
 • Ulthuan
 • Pustkowia Chaosu
 • Oceany

Stary Świat – Warhammer mapy

To ogromny kontynent na północno-wschodniej półkuli. Znajduje się na nim jedno z najpotężniejszych państw ludzi, Imperium, które zostało założone przez Sigmara Młotodzierżcę. Stolicą tej krainy jest miasto Altdorf. 

Na północny-wschód od Imperium leży Kislev, na zachód wyspy Albion i Bretonia, natomiast na południe Estalia i Tilea. Idąc na północ od Kisleva możemy natrafić na tereny Norski.

Południowo-wschodni region to miejsce zamieszkania Księstw Granicznych.

Warhammer mapy

Zobacz również: Tworzenie gier – jak zacząć?

Nowy świat – Warhammer mapy

Nowy świat leży na zachodniej półkuli planety. W jego świat wchodzą dwa kontynenty – Naggaroth i Lustria. Pomiędzy nimi, znajduje się obszar dzikich zielonych lasów. Miejsce to zamieszkują Mroczne Elfy oraz prymitywne ludzkie plemiona, Jaszczuroludzi.

Wschodnie Krainy – Warhammer mapy

Ziemie wschodnie to głównie suche, pustynne, jałowe Ciemne Ziemie, które są oddzielone od Imperium Górami Krańca Świata. Oprócz tego znajduje się tam Wielkie królestwo Kataju, Królestwo Ogrów, Królestwo Ind, Ostępy Khureszu, Wschodnie Stepy oraz wyspa Nippon.

Południowe Krainy – Warhammer mapy

Jest to kraina tropikalnych dżungli, które mieszczą się na południe od Księstw Granicznych.

Skrywają w sobie pozostałości po Królestwie Nehekhara, a w związku z tym, starożytne grobowce.

Region ten to również pustynia Arabii, oraz leżące na północ od niej Bagna Szaleństwa oraz Złe Ziemie. Dżungle zamieszkują Jaszczuroludzie.

Ulthuan – Warhammer mapy

Piękna okrągła wyspa okryta magią elfów, która znajduje się na Wielkim Oceanie. Ulthuan to częściowe nawiązanie do zaginionej Atlantydy. Jest domem dla rasy Wysokich Elfów. Wyspa podzielona jest politycznie oraz oczywiście kulturowo na wiele wewnętrznych królestw.

Pustkowia Chaosu – Warhammer mapy

Pustkowia chaosu znajdują się na rozległych biegunach planety – północnym i południowym.

Na najbardziej wysuniętych punktach leżą miejsca z portalami do Domeny Chaosu, czyli innego wymiaru, całkowicie oddzielonego od czterowymiarowego materialnego wszechświata. Z portali korzystali niegdyś ludność Prastarych, w wyniku czego, obecnie są źródłem Wiatrów Magii, które pochodzą z Wymiaru Chaosu. Mieszkańcami tego zapomnianego miejsca są Demony, Ludzie z Północy i Zwierzoludzie.

Oceany

Pomiędzy kontynentami rozciągają się oceany i morza:

 • Wielki Ocean
 • Odległe Morze
 • Ocean Strachu
 • Wewnętrzny Ocean Ulthuanu

Podsumowanie przewodnika

Powyżej przedstawiliśmy świat Warhammer, podręcznik który zawiera w sobie spis najważniejszych i największych krain, wraz z krótkim opisem geograficznym oraz zamieszkującymi je frakcjami. Wspomnieliśmy też o oceanach oraz morzach, które je rozdzielają. Zanurz się w świat fantasy Warhammera!

Zobacz również: Najlepsze gry owoce – TOP 7

Redakcja victorygames.com.pl