Strona główna
Gry komputerowe
Tutaj jesteś

Tworzenie gier – jak zacząć?

6 września 2022 tworzenie gier

Jak zacząć programować gry komputerowe? To pytanie zadaje sobie wiele pasjonatów gamingu, jak i osoby które na co dzień nie mają styczności z graniem. Tworzenie gier wymaga poczucia estetyki oraz kreatywności. Do nauczenia się programowania potrzeba dobrze obranej ścieżki oraz sposobów jej nauki, które ułatwią nam dążenie do celu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zacząć tworzenie gier?
  • Programowanie gier – skąd czerpać wiedzę?
  • jak projektować, tworzyć i testować gry?

Od czego zacząć tworzenie gier?

Tworzenie gier należy rozpocząć wybraniem odpowiedniego środowiska deweloperskiego oraz języka programowania. Obecnie korzysta się głównie z Unity oraz Unreal Engine.

Z najpopularniejszych języków programowania można wyróżnić:

  • C#
  • Java
  • C++
  • JavaScript

Wybranie jednego z nich umożliwi Ci pisanie prostych jak i zaawansowanych gier we wspomnianych wcześniej środowiskach.

tworzenie gier

Zobacz również: Najlepsze gry owoce – TOP 7

Programowanie gier – skąd czerpać wiedzę?

Jest wiele sposobów na pozyskiwanie wiedzy z zakresu programowania gier. Kiedyś ta wiedza była trudno dostępna, jednak dzisiaj mamy dużo większe możliwości. Najłatwiej zacząć od darmowych materiałów z tworzenia gier na platformie YouTube. Występują w języku polskim jak i angielskim. Z rozwiązań płatnych można wspomnieć o Udemy – platformie z kursami. Ostatnie źródło to książki programistyczne, które dzisiaj są coraz rzadziej polecane, ze względu na szybkie “starzenie się” zawartej wiedzy.

Jak wygląda proces? – tworzenie gier

Wiemy już jak zacząć od strony technicznej oraz skąd czerpać wiedzę. Kolejne pytanie jakie się nasuwa to jak wygląda sam proces tworzenia gry? Można podzielić go na trzy etapy:

  • projektowanie
  • tworzenie
  • testowanie

Projektowanie

Etap projektowania to głównie pomysł na grę, opracowanie scenariusza oraz mechanik. Wiele z tych rzeczy są zazwyczaj koncepcyjne i wraz z ewolucją projektu oczywiście idą do kosza.

Warto na początku zacząć od mniejszych gier, a następnie przejść do bardziej rozbudowanych produkcji.

Tworzenie

Teraz przyszedł czas na najbardziej czasochłonny etap, czyli tworzenie gry. Bez odpowiednich umiejętności programistycznych nie jest możliwe jego wykonanie. Wymaga dużo cierpliwości jak i wytrwałości, a chwile zwątpienia trzeba przezwyciężać poprzez dążenie do celu. Podczas pisania kodu będzie pojawiać się wiele błędów których znalezienie zajmuje wiele czasu. Należy je eliminować na etapie produkcji, jednak wyłapanie ich wszystkich nie jest możliwe. Kończąc programowanie gier należy przejść do kolejnego etapu, czyli do testowania. 

Testowanie

Ostatnim etapem jest testowanie i optymalizacja gry. Dobrym kierunkiem jest udostępnienie wąskiej grupie osób wstępnej wersji gry, tak aby potencjalni odbiorcy wyłapali różnego rodzaju błędy. Jednocześnie należy zoptymalizować grę w celu uzyskania jak największej płynności działania oraz kompatybilności z różnymi platformami do gier.

Tworzenie gier – podsumowanie

Jak widzicie, proces tworzenia gry jest ciężkim orzechem do zgryzienia. Wymaga on wiele poświęcenia oraz dużej wiedzy. Kluczem do sukcesu jest traktowanie tego jako hobby, ponieważ ułatwia to proces nauki programowania gier. Powyższe porady oraz cierpliwość, sprawi że kiedyś stworzysz swoją własną grę.

Zobacz również: Polecane gry kucharskie – TOP 7

elektrośmieci

Redakcja victorygames.com.pl

Jesteśmy zaangażowani w dostarczanie rzetelnych i aktualnych informacji, które wspierają naszych czytelników w ich codziennych wyborach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

gry farma online
gra zoo
strzelanie do bąbelków

Jesteś zainteresowany reklamą?