Na czym polega geolokalizacja IP?

Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega lokalizacja adresu IP. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specyfiki tego działania, a także jego poszczególnych aspektów. Geolokalizacja IP – na czym polega?

Co może ujawnić adres IP?

geolokalizacja ip

IP jest pewnego rodzaju wirtualnym adresem. Każde urządzenie w sieci ma swój specyficzny adres IP, dlatego nie sposób go pomylić z innym. Dzięki przypisanemu adresowi IP możliwe jest ustalenie jego lokalizacji. Każdy, kto zna konkretny adres IP, ma możliwość fizycznego odnalezienia danego urządzenia. Może się na przykład dowiedzieć na jakiej znajduje się ulicy. Adres IP każdego użytkownika identyfikuje się z jego dostawcą usług internetowych. Geolokalizacja IP nie umożliwia zdobycia danych osobowych właściciela urządzenia, takich jak jego imię i nazwisko, adres e-mail, adres domowy oraz numer telefonu. Jednak dostawca usług internetowych ma możliwość śledzenia poczynań w sieci, które są realizowane przez jego użytkownika.

Geolokalizacja IP – możliwości zastosowania

Geolokalizacja IP może być wykorzystywana przede wszystkim do weryfikowania urządzeń podłączonych do konkretnej sieci. Oprócz tego możliwe jest również weryfikowanie adresów IP konkretnych urządzeń. Geolokalizacja IP jest pomocna w przypadku wykrywania wszelkich złośliwych oraz niepożądanych działań, dlatego jest to tak istotna możliwość dla użytkowników. Do lokalizowania adresu IP używa się specjalistyczne narzędzia. Dzięki nim możliwe jest ustalenie dokładnych danych dotyczących lokalizacji konkretnego adresu IP. Dlatego, jeśli zna się adres IP to możliwe jest ustalenie jego adresu, który obejmuje konkretny kraj, województwo, miasto, a także kod pocztowy. Narzędzie do wyszukiwania adresów IP w pozytywny sposób może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkownika.

geolokalizacja

Ukrywanie adresu IP

Wiele osób zastanawia się, dlaczego powinno się ukrywać swój adres IP. Przede wszystkim takie działania realizuje się w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, a także prywatności. Może to być także doskonała forma ochrony przed działaniem cyberprzestępców, dlatego warto na nią postawić. Dzięki zmianie adresu IP możliwe jest uzyskanie dostępu do wcześniej zablokowanych treści. Na przykład, jeśli użytkownik znajduje się w kraju, który nie umożliwia dostępu do nich. Zmiana adresu IP może być pomocna także w przypadku zapobiegania cenzurze oraz inwigilacji, co w obecnych czasach ma miejsce w coraz większej ilości krajów. Ukrywanie swoje IP może być także pomocne, jeśli dostawca usług z różnych względów ogranicza swoim użytkownikom przepustowość sieci.

Redakcja victorygames.com.pl