Tablet graficzny dla początkujących – jak go wybierać?

W ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność tworzenia cyfrowej sztuki. W XXI wieku, zamiast chwytać za kredki, farby i inne przybory do malowania, często pracuje się w programach do grafiki wektorowej i rastrowej. Używając myszki, bardzo ciężko się z nich jednak korzysta, a znaczna część potencjału oprogramowania jest wtedy zmarnowana. Warto jest więc kupić urządzenie, jakim jest tablet graficzny, a na start wystarczy tablet graficzny dla początkujących.

Czym kierować się, wybierając tablet graficzny dla początkujących?

Tablet graficzny dla amatorów, którzy dopiero wgłębiają się w świat cyfrowej sztuki, nie musi być topowym urządzeniem o najwyższej specyfikacji. Jest wręcz przeciwnie – na początek najlepiej jest kupić urządzenie tanie i podstawowe, aby nauczyć się podstaw korzystania z niego.

Istnieją dwa główne rodzaje tabletów graficznych – pierwszy to klasyczne tablety graficzne, które nie posiadają wyświetlacza, a rysując na nich, trzeba patrzeć się na ekran. Wielu początkującym opanowanie rysowania na takim tablecie wydaje się wręcz niemożliwe, jednak wystarczy trochę praktyki, by szybko przyzwyczaić się do takiego tworzenia sztuki i po pewnym czasie można osiągnąć zachwycające wręcz efekty, które nie będą się różnić od klasycznego sposobu rysowania.

Drug rodzaj to tablety, które przypominają współczesne urządzenia mobilna. Mają one matrycę, na której wyświetlany jest obraz, jest na nich zainstalowany system operacyjny i często mają one zainstalowane różne pakiety programów graficznych. Takie tablety są drogie i niepolecane początkującym.

Kupując pierwszy tablet, warto jest uwzględnić to, czy planuje się tworzyć grafikę rastrową, czy też może wektorową. Do grafiki rastrowej bowiem lepiej jest kupić nieco lepszy tablet, z większą ilością poziomów nacisku, a do grafiki rastrowej warto jest dołożyć nieco pieniędzy.

Wybierając odpowiedni model, warto się przede wszystkim kierować ilością poziomów nacisku, gdyż to najczęściej od niej zależy profesjonalizm tworzenia grafiki. Dziś nawet bardzo tanie tablety graficzne, sprzedawane w cenie około 100zł, posiadają przyzwoitą liczbę poziomów nacisku.

Powierzchnia do rysowania i dostępność akcesoriów

Tanie tablety graficzne mają jeden mankament, którym są zazwyczaj małe rozmiary, a więc i mała powierzchnia do rysowania. Im jest ona większa, tym tablet jest droższy.

W przypadku tabletów ważne jest też to, czy sprzedawane są one z dodatkowym wyposażeniem i czy dostępne są do nich różne ciekawe akcesoria, które można by było łatwo kupić chociażby na aukcjach internetowych.

Do takich akcesoriów zaliczać się mogą przede wszystkim dodatkowe rysiki, rękawiczki, różnego rodzaju podpórki i etui. W przypadku niektórych producentów takie akcesoria są niezwykle drogie, a w przypadku innych można dostać je w bardzo niskich cenach. Na początek lepiej zawsze jest kupić tani tablet, do którego będzie można w niskiej cenie dokupić komplet akcesoriów.

Liczba modeli dostępnych na polskim rynku szybko rośnie. Jeszcze niedawno dla wielu osób synonimem tabletu były tylko urządzenia firmy Wacom, jednak są one drogie, a w cenie o wiele niższej można dostać często o wiele lepsze tablety chińskich producentów, do których zalicza się chociażby Huion, która to marka stała się u nas niezwykle popularna.

Zobacz również: Montaż filmów – od czego zacząć?

Redakcja victorygames.com.pl