Montaż filmów – od czego zacząć?

Żyjemy obecnie w czasach, w których królują social media. Wiele osób zakłada swoje kanały na YouTube czy Tiktok, a młode osoby marzą o zostaniu w przyszłości youtuberem lub influencerem. Oprócz pomysłu, wizji i kreatywności, trzeba też posiadać umiejętności operowania kamerą, jak i obróbki tworzonego materiału. Jak więc rozpocząć montaż filmów?

Omawiane programy w tym artykule:

  • DaVinci Resolve
  • OpenShot Video Editor
  • Shotcut
  • VSDC Free Video Editor
  • Blender

Montaż filmów – darmowe programy

Na początku należy zacząć od wyboru jednego z dostępnych narzędzi do montowania. Poniżej kilka z nich, na które warto zwrócić uwagę. 

montaż filmów

DaVinci Resolve 

To bez wątpienia jeden z najlepszych darmowych programów na rynku. Oferuje szerokie spektrum możliwości i wszystkie potrzebne narzędzia. Jego główną zaletą są zaawansowane narzędzia do kolorowania, dzięki którym można zdziałać cuda.

Dodatkowo posiada potężne narzędzia do postprodukcji audio.

OpenShot Video Editor

Równie dobrym narzędziem do montażu filmów jest OpenShot Video Editor. Łączy w sobie wiele zaawansowanych funkcji oraz prostotę i łatwość obsługi. Przejrzysty interfejs sprawia, że obsługa programu jest lekka i intuicyjna. Montowanie filmów możemy również urozmaicić wieloma przejściami, efektami 3D oraz filtrami kolorystycznymi.

Shotcut 

To opensourcowy program do obróbki filmów. Jego zaletą jest, że po pobraniu i instalacji na komputerze, mamy dostęp do wszystkich funkcji bez konieczności dodawania lub zakupu dodatkowych wtyczek. Świetnie sprawdzi się jako narzędzie do montowania prostych materiałów wideo.

VSDC Free Video Editor

Program pozwala na tworzenie prostych filmów, jak i profesjonalnych prezentacji oraz nagrań na media społecznościowe. Idealnie sprawdzi się w mniejszych, niezbyt skomplikowanych projektach.

Blender

Blender to narzędzie do tworzenia grafiki 3D oraz animacji. Posiada wiele narzędzi do podstawowej obróbki filmów. Zalety to niewielki rozmiar, który zajmuje na dysku mało miejsca oraz dobra jakość, której mógłby pozazdrościć niejeden płatny program.

Materiały do nauki – montaż filmów

Po wybraniu narzędzia do montowania filmów, czas aby wybrać odpowiednie źródło wiedzy na ten temat. Tak jak w przypadku programów, na pewno należy zwrócić uwagę na bezpłatne materiały. Można je znaleźć na YouTube i innych tego typu platformach. Można się również wspomagać forami tematycznymi oraz grupami na Facebook. Wiele bardziej doświadczonych osób z branży pomaga podczas stawiania pierwszych kroków.

Montaż filmów w praktyce

Ostatnim etapem jest odpowiednie przełożenie teorii na praktykę. Samo oglądanie poradników nie sprawi, że będziesz umieć montować filmy. Nagraj kilka prostych filmów, zmontuj je, a następnie eksperymentuj. To najlepsza droga do zostania dobrym montażystą.

Montowanie filmów sprawi, że odkryjesz wiele ciekawych możliwości edytora, o których nie miałeś pojęcia. Praktyka pomoże też poprawić umiejętności kadrowania oraz nagrywania odpowiednich ujęć. Kiedy poczujesz, że montaż filmów staje się zbyt prosty, można zerknąć na płatne wersje programów. Oferują nowe funkcje, niedostępne dla darmowych wersji programów.

Zobacz również: Tworzenie gier – jak zacząć?

Redakcja victorygames.com.pl