Stawianie własnego serwera kroku po kroku

Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele osób, które interesuje się komputerami oraz ogólnie informatyką zastanawiają się jak postawić serwer samemu. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Jednakże dla chcącego nic trudnego.

Stawianie własnego serwera

Aby rozpocząć stawianie własnego serwera w większości przypadków wystarczy zwykły komputer, który będzie posiadał dostęp do internetu. Wypadałoby wyjąć z niego kartę graficzną, karty rozszerzeń, także wyłączyć niepotrzebne wentylatory. Trzeba również wiedzieć, iż nie będzie nam potrzebny monitor ani urządzenia peryferyjne. Następnym krokiem będzie instalacja podstawowych składników. Warto wybrać odpowiedni system operacyjny pod siebie. Jednakże najlepszym rozwiązaniem będą najnowsze wersje Linuxa. Ważne jest także, aby zaszyfrować swój katalog domowy oraz pomyśleć o RAIDzie, gdyby nasz dysk się uszkodził. Następnie trzeba utworzyć połączenie z sieci lokalnej. Na kolejnym etapie należy ustawić adresy. Zdecydowanie warto skorzystać z DDNSa. Przykładem może być noip.com. Nasz serwer będzie co jakiś czas wysyłał do tej witrynie informację o swoim numerze IP. Serwis ten w przydzieli nam określoną nazwę, dzięki czemu w prosty sposób będziemy mogli nasz adres. Musimy skonfigurować router w ten sposób, aby ustawić stały adres IP serwera, ale również wykonać przekierowanie portów. Jeżeli to zrobimy będziemy mogli połączyć się z naszym serwerem z dowolnego miejsca na całym świecie, co jest naprawdę ogromną zaletą. Jeśli prawidłowo wykonamy ten punkt warto zainstalować różne dodatki, które prawdopodobnie mogą nam się przydać. Przykładowe programy to PHP, MySQL, Apache2, VirtualBox, a także Git. Trzeba także pamiętać, że jeśli rzadko będziemy korzystać z tego zastosowania nie warto, aby komputer był cały czas włączony. W tym przypadku warto skorzystać z takiego zastosowania jak Wake on LAN. W tej sytuacji karta sieciowa serwera cały czas chodzi, a w jeśli dostanie sygnał uruchamia nasze urządzenie. Jednak warto wiedzieć, iż nie każda karta sieciowa będzie na to pozwalała. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią.

Podsumowanie

Stosując się do wyżej wymienionych rad możemy być pewni, że wszystko przebiegnie po naszej myśli i będziemy mogli zdalnie wykonywać różne operacje, które nie byłyby możliwe w przypadku laptopa. Mając jakiekolwiek urządzenie, które nie jest przez nas używane możemy wykorzystać je właśnie w tym sposobie. W przypadku dużych odległości mogą być kilku sekundowe opóźnienia. Jednakże nie jest to żadna przeszkoda.

Redakcja victorygames.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *