Jak zasilać kartę graficzną?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa wiele osób, które interesują się szeroko pojętą informatyką oraz komputerami wiedzą, że producenci sprzętu IT mają w swojej ofercie karty graficzne, które nie wymagają żadnego zasilania oraz mocniejsze karty, które niestety, aby prawidłowo działać wymagają odpowiedniego zasilania.

Zasilanie karty graficznej

Na samym początku warto przede wszystkim wiedzieć, jaki jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku kart graficznych. Otóż, krótko mówiąc, karty mają maksymalne zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie do 75 W. Dlatego nie wymagają dodatkowego podłączenia do zasilania, co jest naprawdę ogromną zaletą i z pewnością spodoba się wielu osobom. W tej sytuacji jedyna czynność, jaka pozostaje na naszej głowie to jaką kartę graficzną podłączyć do odpowiedniego złącza na płycie głównej. W przypadki nowoczesnych kart graficznych warto wiedzieć, że to większość jednostek pobiera zdecydowanie więcej energii pod obciążenie niż wspomniane wyżej 75 W. Co zmusza nas, aby zadbać o dodatkowe zasilanie. Pamiętajmy, iż karty graficzne niewymagające dodatkowego zasilania charakteryzują się niższą wydajnością niż takie, które wymagają podłączenia do zasilania. Większa wydajność karty graficznej równa się wzrostowi zapotrzebowania na energię elektryczną, co niestety jest dużym minusem.

Kable zasilające do karty graficznej

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, a mianowicie jakie kable zasilające wybrać do karty graficznej. Zapewne nie jest tak trudna sprawa jak mogłoby się nam wydawać. Otóż wybór odpowiedniego kabla w dużej mierze zależy od typu gniazda umieszczonego w karcie graficznej. Warto wiedzieć, iż zazwyczaj wykorzystywane są kable 6-pin, które zakończone są wtyczką sześciopinową. Kable 2 x 6-pin oraz 2 x 8-pin zakończone wtyczką ośmiopinową także można łatwo spotkać.

Wybór odpowiedniego zasilacza

Sprawne zasilanie karty graficznej wymaga od nas zakupu odpowiedniego zasilacza. Jeżeli zasilanie karty graficznej jest stabilne umożliwia nam to bezproblemową pracę nawet w przypadku dużego obciążenia, co zapewne spodoba się wielu osobom. Jeżeli na naszym urządzeniu będziemy zamierzali grać warto postawić na zasilacze o mocy 7000 W. Na rynku dostępne są również takie modele, które mogą zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet do 400 W. Moc oraz sprawność w przypadku zakupu powinny odgrywać decydującą rolę. Należy także zwrócić uwagę na system chłodzenia aktywnego, rodzaj wtyczek zasilających i zastosowane filtry zabezpieczające.

Redakcja victorygames.com.pl