Kultowe gry wszech czasów

Gry komputerowe to już nie tylko zabawa dla najmłodszych, lecz równoprawna forma rozrywki i kultury, co filmy, książki czy też nawet teatr. Nic więc dziwnego, że przez wiele dekad historii, powstawania kolejnych tytułów i zarywanych z ich powodu nocy przez graczy, powstało naprawdę wiele niezwykłych pozycji. Jakie są zatem najbardziej kultowe gry wszech czasów?

Deluxe Ski Jump

Żaden ranking, a przynajmniej ten polski, nie może się obyć bez wymienienia przede wszystkim gry Deluxe Ski Jump. Powstała ona co prawda w Finlandii, lecz to za sprawą sukcesów Adama Małysza zyskała ogromną popularność w Polsce. Gra posiada koszmarną, nawet na tamte czasy grafikę, lecz jednocześnie niezwykłą grywalność. Możliwość rozegrania konkursu skoków, dawała dużą radość. Sterowanie jest proste, ponieważ realizowane tylko za pośrednictwem myszki, a bardzo słaba grafika gwarantowała, że można było gre uruchomić na właściwie każdym komputerze. Dzięki temu, gdzie się nie obejrzało, każdy grał w 'Małysza”.

Heroes of Might & Magic 3

Zupełnie innego kalibru kultową do dziś dnia grą jest z pewnością Heroes of Might & Magic 3. Gra turowa, której rozgrywka polega na rozwijaniu swojego zamku, gromadzeniu surowców oraz toczeniu bitew z przeciwnikami, a także licznymi, rozsianym na całej mapie potworami. Gra charakteryzowała się przepiękną grafiką, która wygląda stosunkowo dobrze również dziś, a przede wszystkim pokładami grywalności, które starczyłyby nawet na kilka gier. Co ciekawe, nie są to słowa rzucane na wiatr, ponieważ choć gra liczy sobie ponad 20 lat, do dziś są gracze, którzy w nią grają.

Medal of Honor

Premiera filmu Szeregowiec Ryan była inspiracją do powstania gry Medal of Honor, przy której nomen omen również czynny udział miał reżyser Steven Spielberg. Możliwość wzięcia udziału w lądowaniu na plaży w Normandii, toczeniu historycznych bitew, oraz zmaganiu się z przeciwnikiem podczas pięknie wyreżyserowanych potyczek sprawiła, że do dziś gra ta jest wskazywana jako rewolucyjna pozycja, która zmieniła branże. Co prawda grafika nieco już trąci myszką, a mechanika rozgrywki się wyraźnie zestarzała, lecz gra dała początek serii, która liczy sobie już ponad 20 tytułów.

Half-Life

Jeśli chcieć wybrać jedną, zdecydowanie najbardziej kultową grę wszech czasów, bez wątpienia byłby to Half-Life. Pozycja ta nie tylko zrewolucjonizowała mechanikę FPS, lecz również i sam świat gier, który stał się znacznie poważniejszy i wyposażony w naprawdę interesujące fabuły i historie. Wydana lata później druga część jeszcze bardziej podsyciła zachwyt nad serią, a brak trzeciej części spowodował, że stała się ona prawdziwie kultowa.

Zobacz również: Najlepsze gry owoce – TOP 7

Redakcja victorygames.com.pl