Dwie karty graficzne w komputerze – dlaczego warto?

SLI i CrossFireX to coraz popularniejsze technologie, które najprościej rzecz mówiąc polegają po prostu na łączeniu dwóch albo kilku kart graficznych z tej samej stajni. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu można znacząco zwiększyć wydajność względem pojedynczej karty graficznej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo czy dwie karty graficzne to w rzeczywistości dobre rozwiązanie.

O czym należy pamiętać?

Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa dwóch kart graficznych w pierwszej kolejności powinny oczywiście zadbać o odpowiednią moc. Jak łatwo się domyślić równoczesna praca dwóch kart graficznych wiąże się automatycznie ze zwiększeniem poboru prądu. Aby skorzystać z powyżej wymienionych technologii niezbędna jest także odpowiednia obudowa. Niestety w ciasnej obudowie karty graficzne mogą bardzo szybko się przegrzać. Aby uniknąć tego problemu należy postawić na odpowiednie chłodzenie. Montaż dodatkowej karty graficznej i dodatkowych wentylatorów wymaga oczywiście sporo miejsca. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest Multi-GPU.

Jakie są zalety i wady dwóch kart graficznych?

Dwie karty graficzne mają oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Największym atutem jak wspomniano powyżej jest oczywiście znacznie większa wydajność, która zauważalna jest przede wszystkim w najnowszych grach komputerowych. W porównaniu do pojedynczej karty graficznej można liczyć nawet na wzrost na poziomie 60-80%. Jeżeli chodzi o minusy to należy wymienić nie tylko większy pobór prądu z gniazdka sieciowego, ale również zdecydowanie większy hałas. Jedna karta graficzna o dużej wydajności generuje zdecydowanie mniej nie tylko hałasu, ale również ciepła. Aby utrzymać optymalną temperaturę niezbędne jest użycie dodatkowych wentylatorów, które niestety pracują dość głośno.

Idealne rozwiązanie dla graczy?

Dwie karty graficzne są idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla graczy. Dzięki dwóm kartom graficznym gry komputerowe działają z wyższą częstotliwością klatek i zdecydowanie wyższą rozdzielczością. Jest to najlepszy wybór dla osób, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa nowoczesnych monitorów 4K. Pamiętać należy również o tym, że drugą kartę graficzną można w każdej chwili dokupić do płyty głównej, która jest zgodna z SLI. Jest to bardzo praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Wymiana starej karty na nową zazwyczaj wiąże się z wyrzuceniem albo odsprzedaniem starej. Dzięki dwóm kartom graficznym cały sprzęt działać będzie szybciej, dlatego też jest to udana inwestycja.

Redakcja victorygames.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.