Wymiana wentylatora w naszym laptopie

Z pewnością wiele osób, które posiada komputer nie raz zastanawiało się, kiedy należy wymienić wentylator w urządzeniu. Osoby, które na co dzień mają styczność z takimi problemami bądź posiadają odpowiednią wiedzę zapewne sobie poradzą z tą czynnością. Jednakże istnieją osoby, które nie są na bieżąco w temacie i może stanowić to dla nich duży problem. Jednakże nie warto się zrażać wystarczy wiedzieć kilka rzeczy, aby wszystko stało się łatwiejsze.

Wymiana wentylatora w laptopie

Warto wiedzieć, iż wentylator to jest dosyć tanim podzespołem. Znajduje się on we wnętrzu każdego laptopa. Urządzenie to ma zdecydowanie łatwą konstrukcję. Nie ma tam zaawansowanej elektroniki. Dlatego wielu osobom wydaje się, że wentylator nie jest ważnym elementem w naszym laptopie. Warto wiedzieć, iż sprawnie działający wentylator to jedyny sposób na odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez procesor, płytę główną oraz ewentualnie przez zainstalowaną w naszym komputerze dodatkową kartę graficzną. Bez wentylatora temperatura w naszej maszynie będzie wysoka, co przyczyniać się może do wyłączania się naszego komputera, ponieważ będzie się przegrzewał. W momencie, gdy słyszymy dosyć głośne dźwięki, które dochodzą z wnętrza komputera to znak, że potrzebny nam będzie nowy wentylator. Jeżeli nasz wentylator mocno działa, to znaczy, że nie zapewnia odpowiedniego chłodzenia laptopa. Niekiedy przyczyna tego zjawiska może być zupełnie inna, a mianowicie nasze urządzenie może być mocno zakurzone. W takim wypadku powinniśmy zrobić jedną rzecz, a dokładnie rozkręcić naszego laptopa i oczyścić jego wnętrze z kurzu. Pamiętajmy, aby całą czynność wykonać z odpowiednią starannością. Warto wiedzieć, iż na łopatkach wentylatora zbiera się pył, który sprawia, że urządzenie pracuje zdecydowanie wolniej niż wcześniej. Zdolność do chłodzenia elektronicznych podzespołów znajdujących się wewnątrz komputera jest także mniejsza. Jeżeli samo czyszczenie nie przyniesie oczekiwanych skutków, a komputer będzie dalej się grzał, wtedy jedynym skutecznym krokiem będzie zakup nowego wentylatora.

Wentylator wymienić samemu czy udać się do serwisu?

Na samym początku należy wiedzieć, iż wymiana wentylatora w laptopie jest znacznie cięższa od wymiany wentylatora w komputerze stacjonarnym. W laptopie nie mamy tak swobodnego dostępu do wentylatora. Musimy rozkręcić obudowę oraz kilka innych podzespołów. Jeżeli nie boimy się podjąć ryzyka, a także mamy odpowiednie umiejętności możemy zrobić wszystko na własną rękę. Jednak, gdy jesteśmy pewni, że nie sprostamy warto oddać sprzęt w ręce specjalistów. Zazwyczaj zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Redakcja victorygames.com.pl