Jaki internet domowy jest najlepszy?

Zarówno internet w budynkach jednorodzinnych jak i internet w budynkach wielorodzinnych może być transferowany w rozmaity sposób. Przed podjęciem decyzji warto porównać oferty u dostawców internetu, a przede wszystkim należy się zastanowić, który będzie do domu najlepszy? Może internet bezprzewodowy a może światłowód?

Rodzaje łącza internetowego do domu

Operatorzy internetowi starają się, aby każdy klient znalazł u nich odpowiednią ofertę dla siebie. Oferowany przez nich internet bezprzewodowy pozwala uzyskać dostęp do sieci w niemal każdym miejscu. Nie jest on przypisany do konkretnego adresu i możemy go zabrać ze sobą wybierając się np. na wakacje. Domowy internet światłowodowy natomiast jest stabilniejszy, szybszy i mniej awaryjny, dostępny jednak tylko pod jednym adresem oraz wymaga odpowiedniego okablowania.

Zalety internetu światłowodowego

Dostawcy internetu światłowodowego zapewniają, że ma on ogromnie wiele zalet. Internet światłowodowy na Śląsku od Elsat to najszybszy dostępny internet stacjonarny, dostarczany do domu za pomocą fali świetlnej z ogromną prędkością. Podczas nauki zdalnej czy pracy home office a nawet podczas oglądania ulubionego serialu i korzystania z gier online nie ma obawy o jakiekolwiek zakłócenia czy zrywanie połączenia.

Wady internetu światłowodowego

Oczywiście, internet światłowodowy to nie tylko same zalety. Posiada też kilka wad, o których należy wspomnieć. To przede wszystkim wyższe koszty instalacji, związane z koniecznością okablowania lokalu. Ponadto będzie funkcjonował tylko pod przypisanym adresem. Istotnym minusem światłowodu jest również ograniczony do niego dostęp. Choć sieć internetu światłowodowego rozwija się bardzo dynamicznie, wciąż jest jeszcze wiele miejsc, gdzie jest ona niedostępna.

Inne rozwiązania

Jeśli w budynku nie ma dostępu do sieci przewodowej lub zależy nam na mobilności, warto zastanowić się nad internetem bezprzewodowym. Wykorzystując technologię LTE bądź 5G, zyskujemy możliwość korzystania z internetu także w pracy, w szkole czy na wakacjach – wszędzie tam, gdzie akurat się znajdujemy. Decydując się jednak na internet bezprzewodowy, warto sprawdzić u dostawcy limit danych, po przekroczeniu którego prędkość transferu spada. W przypadku internetu do domu warto jednak rozważyć zakup internetu bez limitu ze względu na rosnącą ilość sprzętu domowego, podłączającego się pod sieć.

Redakcja victorygames.com.pl